Miasto podnosi standardy i nie działa jako podatnik
Organizowanie przez publiczną szkołę matury międzynarodowej dla swoich uczniów, rekrutowanych w ramach systemu publicznej edukacji, jest jedną z postaci realizowania zadania publicznego w sferze edukacji.
W styczniu 2020 r. miasto na prawach powiaty wystąpiło o interpretację w zakresie VAT. A konkretnie chodziło o podatkową ocenę czynnościami związanymi z realizacją programu Matura Międzynarodowa oraz programu Erasmus i Power. Po szczegółowym opisaniu zasad ich funkcjonowania miast chciało się upewnić, że nie występuje w tych przypadkach w charakterze podatnika VAT.
Inaczej sprawę widział jednak fiskus. Po analizie przepisów i orzecznictwa uznał, że miasto realizując całokształt czynności związanych z realizacją programu Matura Międzynarodowa oraz programów Erasmus i Power - w tym pobierając i wnosząc związane z tym opłaty - będzie działać w charakterze podatnika VAT prowadzącego działalność gospodarczą. Tak samo ocenił status miasta m.in. w zakresie rocznej opłaty członkowskiej, opłaty za konferencje i szkolenia dla dyrektorów, koordynatorów w programie oraz nauczycieli.
Miasto uważało jednak, że nie występuje w roli podatnika VAT przy organizacji międzynarodowej matury oraz programów Erasmus i Power przez szkołę publiczną, także przy pobieraniu wskazanych we wniosku opłat od rodziców uczniów. Jest to bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta